• fullslide1
  • fullslide1
  • fullslide1
  • fullslide1
  • fullslide1

Center column

Bottom column :

Ogrzewanie podczerwienią IR (infrared)
W dzisiejszych czasach komfort cieplny jest niekwestionowaną oczywistością. Istnieje wiele metod uzyskania ciepła aczkolwiek dla znacznej większości z nas rozważania w tym aspekcie zaczynają się oraz kończą na tradycyjnych metodach ogrzewania domu (gaz, węgiel). Warto jednak porzucić konserwatyzm i zwrócić uwagę na alternatywne rozwiązania, które generują szereg korzyści.
Standardowe ogrzewanie przy użyciu dobrze znanych nam wszystkim grzejników jest dla wielu jedynym określeniem ciepła w domu. Nic w tym dziwnego, jako że wydaje się jakby istniał on w naszym życiu od zawsze. Rewolucję cieplną a tym samym powstanie grzejnika datuje się na rok 1885, gdy w Sankt Petersburgu pierwszą „gorącą skrzynkę” zamontował Niemiec Franz San Galli. System niemal natychmiast okazał się obowiązkowy dla społecznych elit, by w późniejszym czasie stać się stałym elementem w niemal każdym domu. Centralne ogrzewanie jest więc już w dosyć podeszłym wieku i może czas na kolejny przełom? Być może stanie się nim ogrzewanie podczerwienią.
Ogrzewanie podczerwienią nie jest nowością. Mimo, że system ten nie powstał dziś i istnieję od dziesiątek lat, to w świadomości wielu jest kompletną niewiadomą. Czym jest więc ogrzewanie podczerwone?
Panele podczerwieni same w sobie nie mają wpływu na wzrost temperatury powietrza w danym miejscu. W odróżnieniu od tradycyjnych grzejników ogrzewanie podczerwone ogrzewa nie powietrze w pomieszczeniu, ale ściany i ciała stałe znajdujące się wewnątrz. Ściany są w stanie zachować ciepło znacznie dłużej niż powietrze, a dodatkowo oddają je z powrotem do pomieszczenia. Nie dochodzi do cyrkulacji powietrza, które ma miejsce w przypadku kaloryferów.
Promieniowanie podczerwone jest niewidoczne i nie jesteśmy w stanie wyczuć go naszym nosem. Mimo tego wiemy, że jest. Dzieje się tak za sprawą sensorów zawartych w ludzkiej skórze (fale podczerwone podgrzewają materię, gdy już się z nią zetkną). Fale podczerwone to najbardziej naturalna istniejąca forma ogrzewania. Promieniowanie podczerwone to nic innego jak słońce czy ogień. Znaczna większość ludzkości od wieków ceni sobie przyjemne uczucie ciepła płynące z przebywania w promieniach słonecznych.
Standardowe grzejniki poza swoją oczywistą zaletą w postaci ciepła niosą ze sobą podstawowe wady. Dotychczasowe ogrzewanie tworzy niewątpliwy problem w postaci pleśni (wilgotne powietrze kondensuje się w ścianach i sprzyja rozwojowi pleśni). Podgrzewane powietrze tworzy w pomieszczeniu ruch obiegowy powietrza, przy czym ciepłe powietrze się unosi, zaś zimne opada. Jak łatwo się domyślić w ten sposób powstaje różnica temperatury. Przy korzystaniu z grzejników tworzy się ruch obiegowy powietrza, który podnosi kurz i tym samym obciąża nasze drogi oddechowe.
Dla kontrastu ogrzewanie podczerwienią to wiele korzyści:
- Mury naszych mieszkań pozostają suche, są wolne od pleśni i oddają ciepło
- Podgrzaniu ulega ściana pomieszczenia. Ciało ludzkie staje się swoistym „zasobnikiem ciepła”. Jeżeli pożądana temperatura zostaje osiągnięta, to element ogrzewający zostaje wyłączony, aż do chwili, gdy zachodzi potrzeba ponownego ogrzania tegoż „zasobnika”.
- Brak obiegu powietrza sprawia, że kurz się nie podnosi – temperatura powietrza jest niższa niż temperatura ściany. Powietrze, które wydychasz jest chłodniejsze, bez kurzu, a co za tym idzie zdrowsze.
- Jesteśmy w stanie znacznie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie pomieszczeń.
- Swobodne programowanie paneli ogrzewających pozwala nam na decydowanie o tym, kiedy powinny się one włączać.
- Panele są proekologiczne
- Brak kosztów serwisowania i konserwacji
- Ogrzewanie instalujemy w dowolnym wybranym przez siebie miejscu (ściana, sufit, podłoga).
- Panele potrafią w szybkim czasie ogrzać nawet bardzo wychłodzone pomieszczenia
- Montaż i demontaż jest banalnie prosty a same panele należą do bardzo trwałych i służą dziesiątki lat.
- Ze względu na brak pleśni i niwelowanie kurzu ogrzewanie podczerwone jest idealne dla osób z alergią.
- Promieniowanie podczerwone ma szerokie zastosowanie w lecznictwie, ze względu na to, że ma korzystny wpływ na nasze zdrowie.
W rozważaniach nad technologią ogrzewania podczerwonego jest jedna kwestia, która zasługuje na szczególną uwagę – innowacyjność. Panele podczerwone pozwalają na połączenie komfortu cieplnego z nowoczesnym designem. To sprawia, że są idealnym rozwiązaniem dla osób idących z duchem czasu i ceniących sobie nowatorskie rozwiązania. Promienniki podczerwieni to praktyczność i dekoracja w jednym.
Producenci postanowili połączyć tradycyjne użycie paneli podczerwieni z pięknymi dla oka ozdobami. W ten oto sposób nasz panel może być lustrem lub wyszukanym obrazem z wybraną przez klienta grafiką, krajobrazem czy nawet zdjęciem bliskich. W kuchni posłuży, jako tablica kredowa przypominająca o domowych obowiązkach. Ponadto idealnie sprawdzi się również w pracy, jako indywidualny wzór w postaci firmowego logo. Nasze ogrzewanie staje się tym samym doskonałym wystrojem wnętrza podkreślającym indywidualizm. Nie trudno więc wyobrazić sobie sytuacje, w której pojawiają się pytania z serii: „Jaki piękny obraz” czy „Gdzie Twoje kaloryfery?”. Nie trudno także opisać zdziwienie wymalowane na twarzach gości, gdy wyjaśniasz czym ów obrazy są.
Ogrzewanie podczerwone to szeroka gama produktów, duża różnorodność w wyborze paneli oraz możliwość dopasowania systemu ogrzewania do indywidualnych potrzeb klienta. Promienniki podczerwieni to także solidna konstrukcja. Przednia strona paneli jest zrobiona ze stali nierdzewnej malowanej proszkowo, stali emaliowanej (w zależności od modelu paneli), a w wypadku produktów szklanych z hartowanego szkła z powłoką ceramiczną. Tylna strona paneli wytworzona jest z żaroodpornej stali nierdzewnej. Drobiazgowe wykonanie z odpowiednich materiałów przekłada się na długowieczność tego typu ogrzewania.
Biorąc pod uwagę ciągły rozwój technologiczny i korzyści, jakie oferują nam nowe systemy ogrzewania warto poświęcić czas na zastanowienie się nad zagadnieniem. Przy całej sympatii dla tradycyjnych grzejników być może przyszedł już czas na alternatywne rozwiązania.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o technologii ogrzewania podczerwienią to skontaktuj się z nami.
e-mail:                            dawid@wigo.pl      adrian@wigo.pl  
telefon:                            669-061-616          535-202-101